Zima s blatníky SKS

Německá firma SKS vyrábí blatníky, které lze uchytit bez nutnosti použít nářadí. V nabídce je několik modelů se stejným systémem uchycení, abyste si mohli vybrat podle šíře vašich plášťů a průchodnosti rámu.

Já jsem si na minulou zimu pořídil gravelové blatníky Speedrocker. Jde o největší a zároveň i nejtěžší ze všech modelů (370 g). Montáž je velice jednoduchá a zabere jen pár minut. Jediné co možná budete potřebovat jsou nůžky na zastřihnutí suchých zipů. Pokud plánujete blatníky používat na různá kola, bude lepší suché zipy stáhnout páskou.

Vzdálenost blatníků od plášťů je nastavitelná, nechcete je mít příliš blízko, aby se nezanášely bahnem. Pokud je dáte příliš daleko od kola, může se vám naopak stávat, že v technických pasážích budete do předního blatníku kopat. Já mám tretry 45 a občas si o blatník v prudkých vracečkách v terénu zavadím. Nejde o nic zásadního, jen je na to potřeba myslet, aby se člověk nelekl.

Co se týká uchycení, se systémem nikdy jsem neměl problémy. Blatníky si po prvních pár kilometrech mohou sednout, znovu je proto dotáhnete a ty pak pak vydrží na místě celou zimu. Uchycení je pogumované, proto jsem ho nepodlepil a po zimě jsem si všiml škrábanců v místech, kde byly blatníky uchyceny. Tomu se dá předejít omotáním míst elektrikářskou páskou, nebo pruhem staré duše.

Celkově jsem s blatníky spokojen, používám je již druhou zimu, blatníky po umytí vypadají stále jako nové, suché zipy fungují stále skvěle. V minulosti jsem měl i blatníky, které se ke kolu uchycují napevno. S blatníky SKS nemám pocit, že by měly být méně stabilní. Velkým plusem je, že je můžete při přepravě, nebo na jaře snadno sundat.


Pokud uvažujete o pláštích a nevíte jaké zvolit, tak nám napište, nebo se u nás zastavte.

dsc07892JPGdsc07898JPGdsc07897JPG