Jak zazimovat kolo

Pokud patříte mezi početnou skupinu cyklistů, kteří na kolo vyrážejí od jara do podzimu a přes zimu se věnují jiným sportům, nebo najíždí kilometry na trenažeru, v tomto článku jsme pro vás sepsali pár kroků, které je dobré udělat, aby vaše kolo přečkalo zimu bez újmy.


Umytí

Základní krok, který je nutné udělat, abyste se ujistili, že vaše kolo bude bezproblémově fungovat i další sezónu je mytí. Umyjte pořádně rám a všechny komponenty, pokud vám podmínky dovolí, odstraňte i bahno z plášťů a komponenty důkladně osušte hadrem.


Vyčistěte a namažte pohon

Předtím, než kolo zazimujete, je důležité mít čistý a namazaný řetěz. Tento krok vám může ušetřit spoustu peněz, protože zasychající špína se natáhne po čepů řetězu, kde zaschne. Pokud řetěz důkladně neumyjete začne vám řetěz korodovat a když ho na jaře namažete, jediné co se stane je, že se na mazivo bude nabalovat více špíny, ta poté funguje jako brusný papír a sjíždí vám jak řetěz, tak kazetu. Správnou péčí o pohon, můžete jeho životnost výrazně prodloužit.


Vlhkost

Snažte se kolo uložit na suchém místě. Ve většině sklepů je vlhko, kolo tak může snadno korodovat. Zastavit korozi, můžete otřením suchého kola (kromě kotoučů) hadrem s trochou silikonového oleje, tato malá vrstva oleje vám pomůže chránit kolo proti rzi. Pokud je sklep vaše jediná možnost, zvažte přikrytí kola plachtou, nebo třeba zabalení do starého prostěradla.


Skladujte kolo v bytě

Pokud vám to situace dovolí, uložte kolo v bytě. V prostoru kde bydlíte, je největší šance že bude stálá teplota a vlhkost, to jsou ideální podmínky pro skladování kola. V takovém případě není nutnost nanášet na kolo ochrannou vrstvu oleje, vyčištěné kolo by mělo bez újmy zimu přečkat.

Kolo také skladujte v horizontální poloze, toho uskladnění ocení hlavně vaše hydraulické brzdy.


Vyservisujte kolo teď

Pokud chcete být připraveni na první teplé jarní dny, ideální je nechat si kolo vyservisovat už v průběhu zimy. V tomto období jsou servisy prázdnější, mechanici tak mají na kola víc času. Odškrtnete si většinu z předchozích bodů a pokud potřebujete vyměnit nějaké součástky, je lepší to udělat předtím, než budou servisy zahlceny při příchodu jara.