Brzdové destičky

Brzdové destičky se vyrábí v různých tvarech a z různých směsí. Jaký typ destiček máte ve své brzdě zjistíte buď podle označení na zadní straně destičky, nebo na webu podle typu vaší brzdy. Podle směsi se poté dělý na organické a sintrované.

Organické destičky získaly své jméno podle své základní složky, uhlovodíkových sloučenin, které jsou produktem organické chemie. Tato směs je k tělu destičky přilepena syntetickou pryskyřicí.

Naopak sintrované destičky jsou pojmenovány podle výrobního postupu sintrování, což je proces, při kterém se materiály spojují vysokým tlakem a teplotou. Vzniká tak kovový materiál, který je tvrdší a odolnější proti opotřebení, než destičky organické. Jejich nevýhodou je naopak jejich náchylnost k pískání, větší opotřebování kotouče kvůli většímu teplotnímu tření a vyšší cena způsobena nákladnější výrobou.

Aby vám brzdy správně fungovaly, je potřeba aby vaše kotouče a destičky byly kompatibilní. Obecně se dá říci, že kotouče s malými otvory na brzdové ploše jsou vhodné na organické destičky a kotouče s velkými otvory, díky lepší schopnosti chlazení pro destičky sintrované. Kompatibilitu je opět možné zjistit na webu, podle typu kotoučů.